notatnik.net.pl

Jak zablokować dostęp do katalogu .git i pliku .gitignore w htaccess?

Niedziela, 23.04.2017

System kontroli wersji jest narzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie tworzenie jakiegokolwiek projektu. Jednym z najpopularniejszych systemów kontroli wersji jest GIT.

Pliki konfiguracyjne GIT`a znajdują się w katalogu .git. Istotnym jest również plik .gitignore, w którym zapisane są wszystkie ścieżki do plików i katalogów, których nie chcemy zamieszczać w repozytorium, a znajduje się on w katalogu głównym projektu. Ze względu na informacje zawarte w tych plikach lepiej, żeby nie były one dostępne publicznie. Jak można zablokować dostęp do pliku za pomocą htaccess? Wystarczy proste polecenie: RedirectMatch 404 /.git Dodanie tej linii do pliku htaccess spowoduje, że jakakolwiek próba dostania się do pliku .gitignore, czy katalogu .git spowoduje wyświetlenie błędu HTTP 404. Dzięki temu, osoba, która będzie próbowała się tam dostać, nie będzie miała nawet informacji, czy te pliki faktycznie tam istnieją.

Zobacz też:

Przekierowanie na https i no-www w htaccessJak ukryć listowanie plików na serwerze za pomocą htaccess?Jak zrobić przekierowanie z adresu www na bez www za pomocą htaccess?